• انتصاب مدیر جدید حراست دانشگاه    :   در پی حکمی از سوی دکتر نائینی، رئیس دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)، آقای مختار کاظم زاده به سمت مشاور رئیس و مدیر حراست دانشگاه» برگزیده و منصوب گردید. در ...
 • حضور جامعه دانشگاهی در مراسم تشییع مرحوم آیت‌الله باریک‌بین    :   دکتر نائینی،رئیس دانشگاه ، هیات رئیسه، مدیران، مسئولان، اعضای هیات علمی و کارمندان دانشگاه همسو با سایر آحاد در مراسم باشکوه تشییع پیکر آیت الله باریک حضور یافتند. پس از برگزاری ...
 • پیام تسلیت رئیس دانشگاه در پی ارتحال حضرت آیت الله باریک بین    :   دکتر نائینی، رئیس دانشگاه با صدور پیامی درگذشت حضرت آیت الله باریک بین امام جمعه ونماینده سابق ولی فقیه استان قزوین را تسلیت گفت. در این پیام آمده است:   بسم الله الرحمن ...
 • گزارش تصویری دید و بازدید نوروزی جامعه دانشگاهی    :   به مناسبت آغاز سال 96 ،مراسم دید و بازدید نوروزی اعضای هیأت علمی و کارکنان با رییس و هیات رئیسه  دانشگاه، صبح روز دوشنبه، 14 فروردین در تالار اجتماعات مرکزی ...
 • پیام تبریک رئیس دانشگاه در آستانه سال نو به جامعه دانشگاهی    :   دکتر نائینی، رئیس دانشگاه طی پیامی فرا رسیدن سال نو را به جامعه دانشگاهی تبریک گفت. در این پیام آمده است:                                                               بسم الله الرحمن الرحیم                                           یامُقَلّب القُلوب وَ الاَبصار         یامُدَبّر ...
 • مراسم آئینه داران آفتاب در دانشگاه برگزار شد    :   در این مراسم در ایتدا دکتر سعیده سنماری، مشاور رئیس دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) در امور بانوان به نمایندگی از رئیس دانشگاه پیام تبریک روز زن را قرائت ...
 • مراسم بزرگداشت مرحوم آیت الله هاشمی با عنوان «میراث آیت الله» در دانشگاه برگزار شد

  به مناسبت چهلمین روز رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی ، مراسم بزرگداشت آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی روز سه شنبه 3 اسفندماه با عنوان میراث آیت الله توسط تشکل اسلامی فرهنگ و سیاست در دانشگاه برگزار شد.

  استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در این مراسم گفت: حضور گسترده مردم در مراسم تشییع آیت الله هاشمی رفسنجانی نشان داد که اصلاحات و مشی میانه روی و اعتدال بارور شده و ضمن بالندگی به رشد خود همچنان ادامه می دهد.

  دکتر صادق زیبا کلام  افزود: برای تعیین خط فکری آیت الله هاشمی باید به مشی سیاسی وی از پیش از انقلاب اسلامی تا زمان حاضر نظر بیفکنیم.

  وی اضافه کرد: عده ای از افراطیون راست سیاسی کشور، ایشان را به تجدیدنظر طلبی و عدم ایستادگی پای اصول انقلاب و بخشی نیز در منتهی الیه جریان چپ سیاسی وی را به میانه رو نبودن متهم می کنند و در اثبات نظر خود نیز به برخی از اتفاقات دوران ریاست جمهوری ایشان در مواجهه با برخی جریانات و دگراندیشان داخل و خارج استناد می کنند.

  دکتر زیبا کلام در تایید اعتدال و میانه روی مرحوم هاشمی، به حوادث مختلف پیش و پس از انقلاب اسلامی اشاره و اضافه کرد: ایشان از همان سال های آغازین دهه 40 که مبارزات حضرت امام (ره) آغاز شد، به عنوان طلبه ای جوان در کنار ایشان قرار گرفت و رفتار وی در آن زمان هیچ سنخیتی با رادیکالیسم و تندروی نداشت.

  وی با اشاره به حوادث سال 54 و تغییر مشی (منافقین )که بهت و حیرت تمام گروه های اسلام گرا، مردم و به ویژه مبارزین داخل زندان را در پی داشت گفت: پیامدهای آن حوادث دقیقا همان چیزی بود که رژیم شاه می خواست، چون هرچه شکاف بین نیروهای مبارز بیشتر می شد به نفع رژیم بود و در اینجا یکی از شاهکارهای مرحوم هاشمی را می بینیم که با میانه روی، لطمه به انقلابیون را کمتر کرد.

  وی یکی از ادله اعتدال گرایی مرحوم هاشمی را ماجرای مک فارلین عنوان کرد و ادامه داد: در آن شرایط جنگ که ایران بشدت نیازمند تسلیحات دفاعی بود و ضربه پذیری کشور در برابر حملات هوایی عراق زیاد شده بود، زمینه ای برای دریافت تجهیزات نظامی در مقابل آزادی گروگانهای غربی در لبنان فراهم شد و شرایط تا جایی پیش رفت که حتی مک فارلین برای گفت وگو به ایران آمد که موضوع با برخی تحرکات رادیکال های داخل و خارج منتفی شد و مک فارلین بدون دیداری دست از پا درازتر از کشور خارج شد.

  دکتر زیبا کلام اضافه کرد: در این میان برخی از مخالفان طوری رفتار کردند که گویی امام(ره) اصلا در جریان این قضیه نبوده در حالی که پس از خروج مک فارلین از کشور، هشت نماینده مجلس شورای اسلامی در نامه ای، دکتر علی اکبر ولایتی وزیر امور خارجه وقت را به مجلس احضار کردند و وقتی خبر به گوش حضرت امام (ره) رسید، ایشان موضعی نشان دادند که نشانگر آگاهی و تسلط ایشان به اوضاع بود.

  این استاد دانشگاه، قبول قطعنامه و نحوه پایان جنگ ایران و عراق را سومین دلیل خود بر میانه روی همیشگی مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی معرفی کرد و گفت: امام راحل هم به جهت اعتماد و هم اعتقادی که به مرحوم هاشمی داشتند از سال 65 ایشان را به جانشینی فرماندهی کل قوا انتخاب کردند و اتفاقی که پس از آن افتاد این بود که مرحوم هاشمی از همان زمان دریافت که پیشروی در داخل خاک عراق و اتمام جنگ با سرنگونی رژیم صدام با این روند محقق نمی شود.

  دکترزیبا کلام خاطرنشان کرد: شاید گفته شود غرض از ادامه جنگ برای بازپس گیری خاک ایران از اشغال عراق بود، اما ما خیلی پیش از آن بسیاری از سرزمین های تصرف شده خود را از عراق بازپس گرفته بودیم ولی هدف ما بیشتر گرفتن بصره و ادامه جنگ تا سرنگونی رژیم بعث عراق بود.

  وی ادامه داد: مشکل اساسی مرحوم هاشمی در آن شرایط این بود که چطور موضوع لزوم پایان جنگ و آتش بس را تبیین و توجیه کند، چون در آن مقطع از زمان صحبت از این موضوع به معنای خیانت عظما بود، اما بهر حال ایشان توانست امام راحل را مجاب به پایان جنگ و قبول قطعنامه 598 کند.

  زیباکلام خاطرنشان کرد: مرحوم هاشمی مغضوب مخالفان پایان جنگ واقع شد و هنوز هم برخی چنین اندیشه ای دارند، چرا که این عمل وی را یکی از نکات منفی کارنامه هاشمی می دانند.

  * تحولات اقتصادی

  این استاد دانشگاه با اشاره به دوران ریاست جمهوری آیت الله هاشمی رفسنجانی اضافه کرد: اقتصاد ایران ساختاری دولتی و ناکارآمد داشت و تمام صنایع بزرگ و کوچک و بانک های ما دولتی و متعلق به دولت بود در حالیکه هاشمی مجدانه معتقد به پایان چنین اقتصاد و خواهان در پیش گرفتن اقتصاد آزاد مشابه آنچه در مالزی، سنگاپور، چین، هند و برزیل اتفاق افتاده بود.

  وی خاطرنشان کرد: آیت الله هاشمی در این میان، نیروهای مخالف و مقاومت ها را دست کم گرفت و تصور می کرد که پس از جنگ و در دوره ثبات و آرامش کشور می توان رفورم بزرگ اقتصادی ایجاد کرد.

  دکتر زیباکلام اضافه کرد: ایشان در بخش سیاست رفورم اقتصادی به دلیل برخی مخالفت ها و مقاومت ها موفق نشد ولی در بخش دیگر برنامه اش که سازندگی نام نهاد موفقیت هایی بدست آورد.

  این استاد دانشگاه ادامه داد: بروز و ظهور مشی اعتدالی مرحوم هاشمی، نارضایتی، گلایه و بعضا عصبانیت جریانات اصول گرا که البته در آن زمان به جناح راست، محافظه کار، اقتدارگرا و تمامیت خواه موسوم بود را بدنبال داشت.

  دکتر زیباکلام در ادامه به وقایع انتخابات دهه 80 اشاره کرد و گفت: در تیر ماه سال 84 بعد از پایان دور دوم ریاست جمهوری رئیس دولت اصلاحات ، وقتی که مرحوم آیت الله هاشمی مجدد اراده حضور در انتخابات کرد، بر خلاف انتظار خود، دوستان اصول گرایش به نفع محمود احمدی نژاد با او به شدت مخالفت ورزیدند و در نتیجه احمدی نژاد هشت سال زمام امور را بدست گرفت.

  دکتر زیباکلام ادامه داد: سال 84 برای اولین بار در طول تاریخ نظام جمهوری اسلامی بود که اصول گرایان با به دست گرفتن تمام ارکان قدرت در تمام قوای سه گانه و صدا و سیما، قدرت را یکپارچه از آن خود کردند.

  وی افزود: در آخرین رویارویی که سال 88 اتفاق افتاد، عده ای خواهان آن بودند که مرحوم آیت الله هاشمی موضع خود را روشن کرده یا به اصول گرایان و یا به قول آنها به جریان موسوم به فتنه گران بپیوندد.

  دکتر زیباکلام اضافه کرد: پس از 22 خرداد سال 1388 در نظرگاه برخی اصولگرایان تندرو، بین آیت الله هاشمی رفسنجانی و آمریکا و انگلیس فرقی وجود نداشت و ضمن هتاکی های ناروا، وی را ساکت فتنه نام نهادند.

  وی با اشاره به توهین ها علیه مرحوم آیت الله هاشمی از سال88 به این سو، خاطرنشان کرد: معتقدم برای این روحانی مبارز، تمام شکنجه ها و مرارت های ایام مبارزات با طاغوت، سختی های زمان جنگ و دوران ریاست جمهوری یکطرف و تهمت و تحقیرهای ناروای پس از حوادث سال 88 نیز در طرف دیگر قرار دارد و تهمت های سال های اخیر حتی خیلی سخت تر از شکنجه های دوران اسارت زندان های ساواک بود.

  این استاد دانشگاه در پاسخ به چرایی شدت این سختی ها به ماجرای اعدام منصور حلاج اشاره کرد که در زمان اعدام نسبت به سنگ اندازی اطرافیان سکوت کرد، اما نسبت به یک ضربه آرام ناشی از پرتاب خاک رس احساس درد کرد و گفت، این ضربه دردناک بود چون از سوی دوست بود نه دشمن و دقیقا علت سختی فشارهای پس از سال 88 نیز این بود که برخی توهین ها و تهمت ها به مرحوم هاشمی از سوی برخی دوستان بود.

  وی با اشاره به جریانات دهه هفتاد و برخورد با دگراندیشان گفت: در آن مقطع آیت الله هاشمی توسعه اقتصادی را مرجح بر توسعه سیاسی می دانست و ظاهرا معتقد بود جامعه بیش از هر چیزی به سازندگی و توسعه اقتصادی و ریشه کنی فقر نیازمند است و فکر می کرد که بتدریج که کشور پیشرفت کند در نتیجه توسعه اقتصادی و افزایش علم و دانش و رونق اقتصادی، جامعه خود به خود به سمت مطالبات مدنی رفته و توسعه سیاسی بوقوع می پیوندد.

  زیبا کلام در پایان گفت: پس از رحلت ایشان سئوالات زیادی درباره سرنوشت اصلاحات و اعتدال مطرح می شود، اما نباید نگران باشیم، چرا که حضور صدها هزار نفری مردم، آن هم بیشتر از میان نسل های سوم و چهارم انقلاب در تشییع پیکر آیت الله، نشان داد که مشی آیت الله در دل مردم جا کرده و اصلاحات و اعتدال وابسته به فرد نیست که با فقدان وی نابود شود، بلکه جریان اصلاح طلبی و میانه روی، بارور شده و همچنان به جلو خواهد رفت.

  در ابتدای این مراسم سینا قلیچ دبیر تشکل فرهنگ و سیاست با قرایت پیام رهبری در سوگ اقای هاشمی گفت : اقای هاشمی تاثیرگزارترین فردو یار دیرین امام و انقلاب  بودند که همراه با مقام معظم رهبری در تمام برحه های انقلاب حضوری موثر داشتند .

  وی ادامه داد : ایت الله هاشمی همواره فرزند زمانه خود بود و  از اینکه خود را در معرض انتخاب مردم قرار می دهد نمی هراسید .

  قلیچ  ضمن تشکر از مسولین استان و دانشگاه گفت : دانشگاه همواره محل ارایه اندیشه ها و تضارب آراست

  مراسم سخنرانی دکتر صادق زیباکلام با حضور انبوهی از دانشجویان در نظم و آرامش و بدون سر دادن هرگونه شعار و با نظم خاصی برگزار شد.

  مطالب مرتبط :

  مراسم گرامیداشت و یادبود مرحوم آیت الله باریک بین در دانشگاه برگزار شد

  در این مراسم که با حضور جامعه دانشگاهی و بیت مکرم مرحوم آیت الله باریک بین برگزار شد حجت الاسلام و المسلمین زارعی ، نماینده ولی فقیه در دانشگاه با اشاره به سوابق و خدمات علمی، دینی ، فرهنگی و اجتماعی آن عالم ربانی بیان داشت: با توجه به شناختی که مردم قزوین از خدمات این شخصیت بزرگوار داشتند ایشان پروش یافته و تربیت یافته مکتب اهل بیت و  اسلام ... مطلب کامل

  مراسم تودیع و معارفه مدیرحراست دانشگاه برگزار شد

  در ابتدای مراسم دکتر سلیمی با اشاره اجمالی به سیاست ها و فعالیت های بخش های حراستی و امنیتی ضمن تشکر از فعالیت های مدیریت سابق حراست دانشگاه به اثرات و نقش مثبت این فعالیت ها در فضای قبلی اشاره نمود.همچنین وی از زحمات آقایان حیدری و ایراندوست در زمان تصدی مدیریت حراست دانشگاه تقدیر و تشکر نمود و بر ادامه همکاری با ایشان تاکید کرد. همچنین دکتر نائینی، رئیس دانشگاه ... مطلب کامل

  سی و دومین دوره مسابقات قرآنی دانشجویان مناطق 3 و 4 کشور به میزبانی دانشگاه برگزار می شود

  سی و دومین دوره مسابقات قرآنی دانشجویان مناطق 3 و 4 کشور در بخش آوایی به میزبانی دانشگاه برگزار می شود. زمان:روز چهارشنبه 20 اردیبهشت ماه ساعت 8 صبح مکان: تالار اجتماعات دهخدا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تماس 02833901437 حاصل فرمایید. برنامه زمان‌بندی سی‌ودومین دوره مسابقات قرآنی دانشگاههای مناطق سه و چهار کشور  به میزبانی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) – استان قـزوین   سه شنبه 96/02/19 پذیرش از ساعت14 چهارشنبه ... مطلب کامل

  انتصاب مدیر جدید حراست دانشگاه

  در پی حکمی از سوی دکتر نائینی، رئیس دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)، آقای مختار کاظم زاده به سمت مشاور رئیس و مدیر حراست دانشگاه» برگزیده و منصوب گردید. در این حکم آمده است: نظر به مراتب تدیّن، تعهد،کاردانی و تجارب اجرایی ارزنده­ی جناب‌عالی و به منظور تحقق هر چه بیشتر اهداف متعالی دانشگاه و به استناد نامه شماره 443984/95/3 مورخ 95/12/23 مشاور محترم وزیر و رئیس مرکز حراست وزارت علوم، ... مطلب کامل

  حضور جامعه دانشگاهی در مراسم تشییع مرحوم آیت‌الله باریک‌بین

  دکتر نائینی،رئیس دانشگاه ، هیات رئیسه، مدیران، مسئولان، اعضای هیات علمی و کارمندان دانشگاه همسو با سایر آحاد در مراسم باشکوه تشییع پیکر آیت الله باریک حضور یافتند. پس از برگزاری باشکوه مراسم تشییع با حضور مسئولان کشوری و لشگری پیکر مرحوم آیت‌الله باریک‌بین پدر معنوی، عالم برجسته، ابوالشهید و مجاهد فقید در جوار حرم امامزاده حسین (ع) به خاک سپرده شد. گفتنی است آیت الله باریک بین صبح دیروز در سن ... مطلب کامل

  دیدار صمیمانه رییس دانشگاه با فرزندان شهدای شاغل در دانشگاه

  به گزارش خبرنگار واحد فرهنگی اداره شاهد و ایثارگر، دکتر سید ابوالحسن نائینی، رئیس دانشگاه به همراه حجه الاسلام و المسلمین حاج آقای زارعی نماینده مقام معظم رهبری در دانشگاه، دکتر مهدی زندیه، مشاور رئیس در امور ایثارگران، دکتر زینب داودی مدیر اداره شاهد و ایثارگر، حمید ساوه مدیر دفتر ریاست و روابط عمومی دانشگاه، با فرزندان شاغل در دانشگاه دیدار کردند. در این دیدار که 20 فروردین  ماه برگزار شد، ... مطلب کامل

  پیام تسلیت معاونت بین الملل دانشگاه در پی ارتحال حضرت آیت الله باریک بین

  معاونت بین الملل دانشگاه با صدور پیامی درگذشت عالم وارسته «حضرت آیت الله باریک بین » را تسلیت گفت.در این پیام آمده است: إنا لله و إنا إلیه راجعون و هر از گاه در گذر زمان ، در گذر بی صدای ثانیه های دنیای فانی، جرس کاروان از رحیل مسافری خبر می دهد که در سکونی، آغازی بی پایان را می سراید. مشیت الهی بـر ایـن تعلق گرفـته کـه بهار فرحناک زندگی را ... مطلب کامل

  پیام تسلیت رئیس دانشگاه در پی ارتحال حضرت آیت الله باریک بین

  دکتر نائینی، رئیس دانشگاه با صدور پیامی درگذشت حضرت آیت الله باریک بین امام جمعه ونماینده سابق ولی فقیه استان قزوین را تسلیت گفت. در این پیام آمده است:   بسم الله الرحمن الرحیم انا لله و اناالیه راجعون  ارتحال ملکوتی عالم ربانی و جلیل القدر،حضرت آیت الله هادی باریک بین رحمت الله علیه، نماینده سابق ولی فقیه و امام جمعه قزوین و نماینده سابق مجلس خبرگان رهبری که سالیان سال عمر بابرکت خود را ... مطلب کامل

  اطلاعیه فراخوان پذیرش بدون آزمون دانشجویان ممتاز در دوره کارشناسی‌ارشد در سال تحصیلی 97-1396

  به منظور حمایت و هدایت استعدادهای درخشان، دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) از بین دانشجویان ممتاز نیمسال آخر دوره کارشناسی روزانه و شبانه دانشگاه‌های دولتی، طبق آیین نامه "پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان در دوره تحصیلی کارشناسی‌ارشد" موضوع ابلاغیه‌های شماره 77948/21 مورخ 5/5/ 93 و 140036/2 مورخ 95/7/4 وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای نیمسال اول سال تحصیلی 97-96 در دوره کارشناسی‌ارشد در76 رشته-گرایش زیر دانشجو می‌پذیرد: رشته تحصیلی کد رشته... مطلب کامل

  اردوی نوروزی دانشجویان غیرایرانی دانشگاه در اولین شهر خشتی جهان برگزار شد

  این برنامه فرهنگی با همکاری دانشگاه یزد در استان یزد از تاریخ 5 تا 9 فروردین ماه در دانشگاه یزد برگزار شد که  300 دانشجو از 15 ملیت شامل کشورهای افغانستان، چین، تاجیکستان، سوریه، لبنان، قرقیزستان، پاکستان، عراق، بحرین، جمهوری آذربایجان، سری لانکا، نیجریه، هند، کره جنوبی، فلسطین در این اردو شرکت کردند و علاوه بر بازدید از آثار تاریخی شهر یزد از جمله مسجد جامع یزد، میدان امیر چخماق، ... مطلب کامل

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  لطفاً معادله امنیتی را کامل کنید
  *

  تمام حقوق مادی و معنوی این وبگاه متعلق به دانشگاه بین المللی امام خمینی می باشد.
  برداشت و باز نشر مطالب با ذکر منبع و درج لینک مطلب بلامانع است.

  دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)

  مدیریت روابط عمومی

  تلفن : 33780021 - 028 دورنگار : 33780044 - 028

  Imam Khomeini International University - IKIU

  تمام حقوق این سایت برای © 2017 پایگاه خبری دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره). محفوظ است.