• امضاء تفاهم نامه توسعه و گسترش همکاری های دانشگاه بین المللی امام خمینی با مراکز علمی و دانشگاهی اسپانیا    :   در سفر هیات بلند پایه دانشگاه که با حضور ریاست دانشگاه،  معاون امور بین الملل و روسای دانشکده های علوم پایه، فنی و مهندسی و علوم اجتماعی و به منظور ...
 • اطلاعیه راه اندازی سامانه نظرسنجی دانشگاه    :   به اطلاع می رساند در راستای بهره گیری از نظرات ارزشمند شما عزیزان، سامانه افکارسنجی دانشگاه راه اندازی شده تا با مشارکت شما از نظرات و پیشنهادات کاربران در زمینه ...
 • پیام رئیس دانشگاه به مناسبت عید سعید فطر    :   بسم الله الرحمن الرحیم  الْحَمْدُلِلَّهِ عَلَی مَا هَدَانَا وَلَهُ الشُّکْرُ عَلَی مَا أَوْلانَا ایام پر خیر و برکت ماه مبارک رمضان، فرصتی یگانه بود در مسیر روشنی عقل و دیده انسانهای جویای ...
 • دانشگاه بین المللی امام خمینی با صدور بیانیه ای توهین به رئیس‌جمهور منتخب را محکوم کرد    :   رئیس‌جمهور، برگزیده و منتخب ملت فرهیخته ایران و نماد وحدت ملی است. اقدامات هنجارشکن و دور از عقلانیت عده ای آشوبگر که با اهانت به رئیس محترم دولت و تنی چند ...
 • کسب مقام نخست دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) در «مدیریّت اجرای طرح ضیافت اندیشه» اساتید سال 1395    :   طی نامه‌ای از طرف حجت الاسلام و المسلمین میر مجید سید قریشی، معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها؛ این دانشگاه در «مدیریّت اجرای طرح اندیشه ...
 • پیام تشکر دکتر محمّد فرهادی وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری خطاب به دانشگاهیان کشور    :   بسم الله الرحمن الرحیم استادان فرهیخته دانشجویان عزیز و همکاران گرامی خداوند بزرگ و بخشنده بخشایشگر را صمیمانه و خاضعانه سپاس می‌گوییم که به مدد دستاوردهای شکوهمند نظام جمهوری اسلامی و حاکمیت مردم سالاری ...
 • مراسم بزرگداشت مرحوم آیت الله هاشمی با عنوان «میراث آیت الله» در دانشگاه برگزار شد

  به مناسبت چهلمین روز رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی ، مراسم بزرگداشت آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی روز سه شنبه 3 اسفندماه با عنوان میراث آیت الله توسط تشکل اسلامی فرهنگ و سیاست در دانشگاه برگزار شد.

  استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در این مراسم گفت: حضور گسترده مردم در مراسم تشییع آیت الله هاشمی رفسنجانی نشان داد که اصلاحات و مشی میانه روی و اعتدال بارور شده و ضمن بالندگی به رشد خود همچنان ادامه می دهد.

  دکتر صادق زیبا کلام  افزود: برای تعیین خط فکری آیت الله هاشمی باید به مشی سیاسی وی از پیش از انقلاب اسلامی تا زمان حاضر نظر بیفکنیم.

  وی اضافه کرد: عده ای از افراطیون راست سیاسی کشور، ایشان را به تجدیدنظر طلبی و عدم ایستادگی پای اصول انقلاب و بخشی نیز در منتهی الیه جریان چپ سیاسی وی را به میانه رو نبودن متهم می کنند و در اثبات نظر خود نیز به برخی از اتفاقات دوران ریاست جمهوری ایشان در مواجهه با برخی جریانات و دگراندیشان داخل و خارج استناد می کنند.

  دکتر زیبا کلام در تایید اعتدال و میانه روی مرحوم هاشمی، به حوادث مختلف پیش و پس از انقلاب اسلامی اشاره و اضافه کرد: ایشان از همان سال های آغازین دهه 40 که مبارزات حضرت امام (ره) آغاز شد، به عنوان طلبه ای جوان در کنار ایشان قرار گرفت و رفتار وی در آن زمان هیچ سنخیتی با رادیکالیسم و تندروی نداشت.

  وی با اشاره به حوادث سال 54 و تغییر مشی (منافقین )که بهت و حیرت تمام گروه های اسلام گرا، مردم و به ویژه مبارزین داخل زندان را در پی داشت گفت: پیامدهای آن حوادث دقیقا همان چیزی بود که رژیم شاه می خواست، چون هرچه شکاف بین نیروهای مبارز بیشتر می شد به نفع رژیم بود و در اینجا یکی از شاهکارهای مرحوم هاشمی را می بینیم که با میانه روی، لطمه به انقلابیون را کمتر کرد.

  وی یکی از ادله اعتدال گرایی مرحوم هاشمی را ماجرای مک فارلین عنوان کرد و ادامه داد: در آن شرایط جنگ که ایران بشدت نیازمند تسلیحات دفاعی بود و ضربه پذیری کشور در برابر حملات هوایی عراق زیاد شده بود، زمینه ای برای دریافت تجهیزات نظامی در مقابل آزادی گروگانهای غربی در لبنان فراهم شد و شرایط تا جایی پیش رفت که حتی مک فارلین برای گفت وگو به ایران آمد که موضوع با برخی تحرکات رادیکال های داخل و خارج منتفی شد و مک فارلین بدون دیداری دست از پا درازتر از کشور خارج شد.

  دکتر زیبا کلام اضافه کرد: در این میان برخی از مخالفان طوری رفتار کردند که گویی امام(ره) اصلا در جریان این قضیه نبوده در حالی که پس از خروج مک فارلین از کشور، هشت نماینده مجلس شورای اسلامی در نامه ای، دکتر علی اکبر ولایتی وزیر امور خارجه وقت را به مجلس احضار کردند و وقتی خبر به گوش حضرت امام (ره) رسید، ایشان موضعی نشان دادند که نشانگر آگاهی و تسلط ایشان به اوضاع بود.

  این استاد دانشگاه، قبول قطعنامه و نحوه پایان جنگ ایران و عراق را سومین دلیل خود بر میانه روی همیشگی مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی معرفی کرد و گفت: امام راحل هم به جهت اعتماد و هم اعتقادی که به مرحوم هاشمی داشتند از سال 65 ایشان را به جانشینی فرماندهی کل قوا انتخاب کردند و اتفاقی که پس از آن افتاد این بود که مرحوم هاشمی از همان زمان دریافت که پیشروی در داخل خاک عراق و اتمام جنگ با سرنگونی رژیم صدام با این روند محقق نمی شود.

  دکترزیبا کلام خاطرنشان کرد: شاید گفته شود غرض از ادامه جنگ برای بازپس گیری خاک ایران از اشغال عراق بود، اما ما خیلی پیش از آن بسیاری از سرزمین های تصرف شده خود را از عراق بازپس گرفته بودیم ولی هدف ما بیشتر گرفتن بصره و ادامه جنگ تا سرنگونی رژیم بعث عراق بود.

  وی ادامه داد: مشکل اساسی مرحوم هاشمی در آن شرایط این بود که چطور موضوع لزوم پایان جنگ و آتش بس را تبیین و توجیه کند، چون در آن مقطع از زمان صحبت از این موضوع به معنای خیانت عظما بود، اما بهر حال ایشان توانست امام راحل را مجاب به پایان جنگ و قبول قطعنامه 598 کند.

  زیباکلام خاطرنشان کرد: مرحوم هاشمی مغضوب مخالفان پایان جنگ واقع شد و هنوز هم برخی چنین اندیشه ای دارند، چرا که این عمل وی را یکی از نکات منفی کارنامه هاشمی می دانند.

  * تحولات اقتصادی

  این استاد دانشگاه با اشاره به دوران ریاست جمهوری آیت الله هاشمی رفسنجانی اضافه کرد: اقتصاد ایران ساختاری دولتی و ناکارآمد داشت و تمام صنایع بزرگ و کوچک و بانک های ما دولتی و متعلق به دولت بود در حالیکه هاشمی مجدانه معتقد به پایان چنین اقتصاد و خواهان در پیش گرفتن اقتصاد آزاد مشابه آنچه در مالزی، سنگاپور، چین، هند و برزیل اتفاق افتاده بود.

  وی خاطرنشان کرد: آیت الله هاشمی در این میان، نیروهای مخالف و مقاومت ها را دست کم گرفت و تصور می کرد که پس از جنگ و در دوره ثبات و آرامش کشور می توان رفورم بزرگ اقتصادی ایجاد کرد.

  دکتر زیباکلام اضافه کرد: ایشان در بخش سیاست رفورم اقتصادی به دلیل برخی مخالفت ها و مقاومت ها موفق نشد ولی در بخش دیگر برنامه اش که سازندگی نام نهاد موفقیت هایی بدست آورد.

  این استاد دانشگاه ادامه داد: بروز و ظهور مشی اعتدالی مرحوم هاشمی، نارضایتی، گلایه و بعضا عصبانیت جریانات اصول گرا که البته در آن زمان به جناح راست، محافظه کار، اقتدارگرا و تمامیت خواه موسوم بود را بدنبال داشت.

  دکتر زیباکلام در ادامه به وقایع انتخابات دهه 80 اشاره کرد و گفت: در تیر ماه سال 84 بعد از پایان دور دوم ریاست جمهوری رئیس دولت اصلاحات ، وقتی که مرحوم آیت الله هاشمی مجدد اراده حضور در انتخابات کرد، بر خلاف انتظار خود، دوستان اصول گرایش به نفع محمود احمدی نژاد با او به شدت مخالفت ورزیدند و در نتیجه احمدی نژاد هشت سال زمام امور را بدست گرفت.

  دکتر زیباکلام ادامه داد: سال 84 برای اولین بار در طول تاریخ نظام جمهوری اسلامی بود که اصول گرایان با به دست گرفتن تمام ارکان قدرت در تمام قوای سه گانه و صدا و سیما، قدرت را یکپارچه از آن خود کردند.

  وی افزود: در آخرین رویارویی که سال 88 اتفاق افتاد، عده ای خواهان آن بودند که مرحوم آیت الله هاشمی موضع خود را روشن کرده یا به اصول گرایان و یا به قول آنها به جریان موسوم به فتنه گران بپیوندد.

  دکتر زیباکلام اضافه کرد: پس از 22 خرداد سال 1388 در نظرگاه برخی اصولگرایان تندرو، بین آیت الله هاشمی رفسنجانی و آمریکا و انگلیس فرقی وجود نداشت و ضمن هتاکی های ناروا، وی را ساکت فتنه نام نهادند.

  وی با اشاره به توهین ها علیه مرحوم آیت الله هاشمی از سال88 به این سو، خاطرنشان کرد: معتقدم برای این روحانی مبارز، تمام شکنجه ها و مرارت های ایام مبارزات با طاغوت، سختی های زمان جنگ و دوران ریاست جمهوری یکطرف و تهمت و تحقیرهای ناروای پس از حوادث سال 88 نیز در طرف دیگر قرار دارد و تهمت های سال های اخیر حتی خیلی سخت تر از شکنجه های دوران اسارت زندان های ساواک بود.

  این استاد دانشگاه در پاسخ به چرایی شدت این سختی ها به ماجرای اعدام منصور حلاج اشاره کرد که در زمان اعدام نسبت به سنگ اندازی اطرافیان سکوت کرد، اما نسبت به یک ضربه آرام ناشی از پرتاب خاک رس احساس درد کرد و گفت، این ضربه دردناک بود چون از سوی دوست بود نه دشمن و دقیقا علت سختی فشارهای پس از سال 88 نیز این بود که برخی توهین ها و تهمت ها به مرحوم هاشمی از سوی برخی دوستان بود.

  وی با اشاره به جریانات دهه هفتاد و برخورد با دگراندیشان گفت: در آن مقطع آیت الله هاشمی توسعه اقتصادی را مرجح بر توسعه سیاسی می دانست و ظاهرا معتقد بود جامعه بیش از هر چیزی به سازندگی و توسعه اقتصادی و ریشه کنی فقر نیازمند است و فکر می کرد که بتدریج که کشور پیشرفت کند در نتیجه توسعه اقتصادی و افزایش علم و دانش و رونق اقتصادی، جامعه خود به خود به سمت مطالبات مدنی رفته و توسعه سیاسی بوقوع می پیوندد.

  زیبا کلام در پایان گفت: پس از رحلت ایشان سئوالات زیادی درباره سرنوشت اصلاحات و اعتدال مطرح می شود، اما نباید نگران باشیم، چرا که حضور صدها هزار نفری مردم، آن هم بیشتر از میان نسل های سوم و چهارم انقلاب در تشییع پیکر آیت الله، نشان داد که مشی آیت الله در دل مردم جا کرده و اصلاحات و اعتدال وابسته به فرد نیست که با فقدان وی نابود شود، بلکه جریان اصلاح طلبی و میانه روی، بارور شده و همچنان به جلو خواهد رفت.

  در ابتدای این مراسم سینا قلیچ دبیر تشکل فرهنگ و سیاست با قرایت پیام رهبری در سوگ اقای هاشمی گفت : اقای هاشمی تاثیرگزارترین فردو یار دیرین امام و انقلاب  بودند که همراه با مقام معظم رهبری در تمام برحه های انقلاب حضوری موثر داشتند .

  وی ادامه داد : ایت الله هاشمی همواره فرزند زمانه خود بود و  از اینکه خود را در معرض انتخاب مردم قرار می دهد نمی هراسید .

  قلیچ  ضمن تشکر از مسولین استان و دانشگاه گفت : دانشگاه همواره محل ارایه اندیشه ها و تضارب آراست

  مراسم سخنرانی دکتر صادق زیباکلام با حضور انبوهی از دانشجویان در نظم و آرامش و بدون سر دادن هرگونه شعار و با نظم خاصی برگزار شد.

  مطالب مرتبط :

  آزمون سراسری ورود به دانشگاه ها همزمان با سراسر کشور برگزار می شود

  دکتر عباس کاویانی، نماینده تام الاختیار سازمان سنجش آموزش کشور در استان قزوین گفت: تعداد داوطلبان کنکور سراسری امسال در آزمون سراسری که از استان ثبت نام کرده اند 15هزار و 117 نفر می باشند. که از این تعداد داوطلب پنج هزار و 896 نفر مرد و 9هزار و 221نفر زن هستند. وی افزود:آزمون سراسری ورود به دانشگاه ها همزمان با سراسر کشور در روزهای پنجشنبه و جمعه 15 و 16تیرماه ... مطلب کامل

  پیام رئیس دانشگاه به مناسبت عید سعید فطر

  بسم الله الرحمن الرحیم  الْحَمْدُلِلَّهِ عَلَی مَا هَدَانَا وَلَهُ الشُّکْرُ عَلَی مَا أَوْلانَا ایام پر خیر و برکت ماه مبارک رمضان، فرصتی یگانه بود در مسیر روشنی عقل و دیده انسانهای جویای حق و حقیقت که کسب آرامش و صیقل روح و جان را به همراه داشت و اینک با توشه ای از تقوا به استقبال از عید سعید فطر می رویم، روزی که نماد همدلی و سعادت همه ملت های مسلمان ... مطلب کامل

  پیام رئیس دانشگاه به مناسبت عید سعید فطر

  رئیس‌جمهور، برگزیده و منتخب ملت فرهیخته ایران و نماد وحدت ملی است. اقدامات هنجارشکن و دور از عقلانیت عده ای آشوبگر که با اهانت به رئیس محترم دولت و تنی چند از مسئولان، قصد خدشه دار نمودن به وحدت و انسجام ملی را داشتند آنهم در روز قدس که نشانگر وحدت ملی در برابر استکبار جهانی و حمایت از مظلومیت ملت فلسطین می باشد به هیچ  عنوان قابل توجیه نبوده و ... مطلب کامل

  پیام رئیس دانشگاه به مناسبت عید سعید فطر

  در این همایش که در آذرماه ۱۳۹۶ برگزار می شود، اساتید، صاحب نظران و پژوهشگران، با ارائه نظرات تخصصی خود در باره آمایش علم و فناوری، و ابعاد، زمینه ها، آثار و پیامدهای آن می پردازند. محورهای همایش که در جلسه شورای علمی همایش تایید و در شورای سیاست گذاری همایش تصویب شد به شرح زیر اعلام می شود. رهیافت آینده نگاری به آمایش علم و فناوری . نقش آینده نگاری ... مطلب کامل

  پیام رئیس دانشگاه به مناسبت عید سعید فطر

  در چهل ویکمین نشست هیات ممیزه دانشگاه که روز پنجشنبه 1 تیرماه در دفتر مرکزی دانشگاه برگزار گردید با ارتقاء اعضای هیات علمی دانشگاه آقایان دکتر سید ابوالحسن نائینی از گروه عمران به مرتبه استادی ، دکتر سید رحمان اقبالی از گروه معماری، دکتر منصور خانکی از گروه مکانیک، دکتر عباس برومند اعلم از گروه تاریخ،دکتر باقرعلی عادلفر از گروه تاریخ،دکتر پرویز غضنفری از گروه زمین شناسی ، دکتر وحید ... مطلب کامل

  تهیه طرح توسعه راهبردی هوشمند شهر هشتگرد توسط عضو هیات علمی دانشگاه

  این استاد دانشگاه و مدیر پروژه طرح توسعه راهبردی توسعه شهر جدید هشتگرد  گفت: این طرح در قالب یک قرارداد پژوهشی و برای مدت 2 سال پیش بینی شده است. دکتر براتی با بیان اینکه این طرح پژوهشی با همکاری شرکت عمران شهر جدید هشتگرد برای اولین بار تهیه می شود، افزود: نقش و جایگاه واقعی هشتگرد از وضعیت در نظر گرفته شده فاصله زیادی داشت و مسئولان شهری آن به ... مطلب کامل

  تهیه طرح توسعه راهبردی هوشمند شهر هشتگرد توسط عضو هیات علمی دانشگاه

  طی نامه‌ای از طرف حجت الاسلام و المسلمین میر مجید سید قریشی، معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها؛ این دانشگاه در «مدیریّت اجرای طرح اندیشه اساتید» سال 1395 در بین دانشگاه‌های استان قزوین حائز رتبه نخست گردید. روابط عمومی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) این موفقیّت را به جامعه‌ی دانشگاهی، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، معاون آموزشی و دبیر هم‌اندیشی اساتید دانشگاه تبریک ... مطلب کامل

  پیام تشکر دکتر محمّد فرهادی وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری خطاب به دانشگاهیان کشور

  بسم الله الرحمن الرحیم استادان فرهیخته دانشجویان عزیز و همکاران گرامی خداوند بزرگ و بخشنده بخشایشگر را صمیمانه و خاضعانه سپاس می‌گوییم که به مدد دستاوردهای شکوهمند نظام جمهوری اسلامی و حاکمیت مردم سالاری دینی در کشور، هر روز شاهد خلق صحنه‌های بسیار مهم و اساسی فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در ایران عزیزمان هستیم. میدان حضور و خلق حماسه بی‌نظیر دوازدهمین دوره انتخاب ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات اعضای شوراهای شهر و روستا یکی ... مطلب کامل

  مراسم گلباران و عطر افشانی مزارشهدای گمنام دانشگاه در سالروز آزادسازی خرمشهر برگزار شد

  حجه الاسلام احمدی  معاون نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه در این مراسم ضمن تبریک بزرگداشت سوم خرداد، آزادسازی خرمشهر، بیان داشت: بازپس گیری خرمشهر نقطه عطفی در تاریخ جنگ تحمیلی برای ایران اسلامی محسوب می گردید.این اتفاق قدرت سیاسی ما را هم بالا برد. از آنچه از فرمایشات و وصیت نامه های شهدا برداشت می گردد این است که حافظ خون شهدا باشیم و در مسیر آنها حرکت کنیم. در ... مطلب کامل

  اولین مراسم گرامیداشت روز بین الملل در دانشگاه برگزار شد

  دکتر سید ابوالحسن نائینی رئیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) در مراسم گرامی‌داشت روز بین‌الملل که با حضور تعدادی از رایزنان و فعالان سفارت‌خانه‌ها، مسئولان استانی و دانشجویان غیرایرانی در تالار اجتماعات دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: امروز 8 هزار و ۵۰۰ دانشجو در حال تحصیل در مقاطع مختلف کارشناسی، ارشد و دکتری دانشگاه بین المللی امام خمینی هستند. وی افزود: تعداد هزار و ۲۵۰ نفر از ... مطلب کامل

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

  لطفاً معادله امنیتی را کامل کنید
  *

  تمام حقوق مادی و معنوی این وبگاه متعلق به دانشگاه بین المللی امام خمینی می باشد.
  برداشت و باز نشر مطالب با ذکر منبع و درج لینک مطلب بلامانع است.

  دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)

  مدیریت روابط عمومی

  تلفن : 33780021 - 028 دورنگار : 33780044 - 028

  Imam Khomeini International University - IKIU

  تمام حقوق این سایت برای © 2017 پایگاه خبری دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره). محفوظ است.