• کسب مقام نخست دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) در «مدیریّت اجرای طرح ضیافت اندیشه» اساتید سال 1395    :   طی نامه‌ای از طرف حجت الاسلام و المسلمین میر مجید سید قریشی، معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها؛ این دانشگاه در «مدیریّت اجرای طرح اندیشه ...
 • پیام تشکر دکتر محمّد فرهادی وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری خطاب به دانشگاهیان کشور    :   بسم الله الرحمن الرحیم استادان فرهیخته دانشجویان عزیز و همکاران گرامی خداوند بزرگ و بخشنده بخشایشگر را صمیمانه و خاضعانه سپاس می‌گوییم که به مدد دستاوردهای شکوهمند نظام جمهوری اسلامی و حاکمیت مردم سالاری ...
 • از روابط عمومی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) به عنوان روابط عمومی برترتجلیل شد    :   به گزارش روابط عمومی استانداری قزوین،‌ در مراسمی به مناسبت گرامیداشت هفته ارتباطات و روابط عمومی با حضور همتی استاندار قزوین ، 30 نفر از مدیران روابط عمومی دستگاه های ...
 • مروری بر شاخص های رشد دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) در دولت تدبیر و امید    :   دانشگاه بین المللی امام خمینی رحمت الله علیه در سایه ی اراده و تلاش خالصانه مسئولان همواره می کوشد ضمن کمک به گسترش تحصیلات آموزش عالی در ایران، به ...
 • پیام تسلیت در گذشت مرحوم دکتر نصراله عسگری از اعضای هیات علمی دانشگاه    :   بسم الله الرحمن الرحیم إنا لله وإنا إلیه راجعون با ‌‌نهایت تاثر و تالم در گذشت مرحوم دکتر نصرالله عسگری  از اعضای هیات علمی دانشگاه را به خانواده آن مرحوم و قشر ...
 • پیام تبریک رئیس دانشگاه به مناسبت اعیاد شعبانیه، روز جانباز و پاسدار    :   سالگرد میلاد حضرت ابوالفضل العباس (ع) روز جانباز نامگذاری شده است. عباس علیه السلام بزرگ جانباز تاریخ انسانیت است که صحنه کربلا را تجلیگاه ایثار و جانبازی نمود. فداکاری های ...
 • حداد عادل: دانشگاهی اسلامی است که در خدمت استقلال کشور قرار دارد

  دکتر حداد عادل، رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با حضور در جمع دانشجویان در مراسم افتتاحیه اولین کنگره ملی دانشجویی با اشاره به جهان بینی اسلامی ابراز داشت: سئوال این است که آیا دانشگاه مستقل می تواند مقلد اندیشه های غیراسلامی باشد. آیا می توانیم در دانشگاهها خود هر استادی که در هر کشوری فارغ التحصیل شده و یا کتابی را ترجمه کند بیاد سر کلاس های ما درس بدهد؟

  وی افزود: استادی در فرانسه تابع مکتب آن دانشگاه است و استاد دیگری در آمریکا و یکی در آلمان. آیا این ملت برای خودش مکتب و فکری ندارد که براساس آن علوم اسلامی خود را بنا کند.

  • در یک کشور اسلامی دانشگاه اسلامی نمی تواند از جهان بینی تبعیت کند که ضد اسلام باشد

  رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: باید دید از کی تقلید می کنیم. از کدام کشور. از کدام ملیت. الان کدام جهان بینی بر علوم انسانی ما حاکم است. در یک کشور اسلامی دانشگاه اسلامی نمی تواند از جهان بینی تبعیت کند که ضد اسلام باشد.

  دکتر حداد عادل تأکید نمود: ما بعنوان انسان در دانشگاه خود حق انتخاب داریم. ما برای اسلام و اسلامی بودن استدلال می کنیم. حق انتخاب ما حرف غیرمنطقی نیست که خرافات را جانشین مسائل علمی کنیم . ما هستی شناسی داریم ما ملتی نیستیم که تا صد سال پیش کتاب و دانشگاه نداشته ایم.

  وی ابراز نمود: بزرگ ترین فیلسوف اروپا در قرون اوستا فیلسوفی است بنام سن توماس که معروف است به ابن سینای غربی ها، این فیلسوف در مجموعه کلامی و الهیاتی خود چهارصد بار از ابن سینا اسم برده. ما چنین ملتی هستیم. صاحب فلسفه هستیم ما گفتمانمان فلسفه ی داریم و می توانیم در علوم انسانی مطرح کنیم و استدلال کنیم و اگر در این استدلال موفق شویم دانشگاهها را به سمت علوم انسانی سیر خواهیم داد که مغایرت با افکار اسلامی نداشته باشد.

  دکتر حداد عادل همچنین گفت: حرکتی آغاز شده در شورای عالی انقلاب فرهنگی که منجر به تحول در علوم انسانی خواهد شد و تا کنون تصمیماتی گرفته شده و اعضای آن با اعتقاد کامل تلاش می کنند تا با مطالعاتی که توسط دانشگاهیان صورت می گیرد مخصوصا در علوم انسانی به اسلامی بودن و مفید بودن و کار آمد بودن نزدیک تر شویم.

  همچنین نقش وزارت علوم و همکاری آن را در این تحول مثبت ارزیابی نمود.

  • دانشگاه اسلامی دانشگاهی است که در آن اخلاق و تقوا حاکم است.

  رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در تعریف دیگری از دانشگاه اسلامی ابراز نمود: دانشگاه اسلامی دانشگاهی است که در آن اخلاق و تقوا حاکم باشد؛ اخلاق و تقوا هر جا یک جلوه ای دارد در دانشگاهها یکی از جلوه های آن معلمهای دانشگاه هستند که برای اسلامی بودن چگونه عمل کنند، استادی که در حضور در کلاس سستی و کاهلی می کند این دانشگاه اسلامی نمی شود. استاد هم نباید کم فروش باشد باید مرتب مطالعه کند و با تمام وجود آنچه را می داند به دانشجو منتقل کند. باید با دلسوزی دانشجو را تربیت کند.

  همچنین گفت: دانشجوی دانشگاه اسلامی هم باید زحمت بکشد و تلاش کند. فکر نکنید مردم دنیا ایستادند تا ما از آنها جلو بزنیم. نه آنها هم در حال کار و تلاش هستند. ساعت 12 شب هم اگر به دانشگاههای آنها بروید دانشجو در کتابخانه در حال مطالعه است. دانشگاه اسلامی دانشگاهی جدی است و دانشجو نباید دنبال مدرک باشد.

  دکتر حداد عادل ابراز نمود: دانشگاه اسلامی باید فضایی پاک و اخلاقی داشته باشد. انتظار این است دانشگاه محیطی متین و با حرمتی باشد و این منافاتی با نشاط ندارد.

  • اگر دانش آموخته ما متدین نباشد انقلاب عقیم می ماند.

  وی در بخش دیگری از سخنانش با مطرح کردن این سئوال که چرا ما صحبت از دانشگاه اسلامی می کنیم اظهار داشت: باید دید چرا امام و رهبری در پی اسلامی شدن دانشگاهها بوده اند، دلایل زیادی وجود دارد و مطلب بدیهی آن است که بدون دانشگاه اسلامی، کشور اسلامی نخواهد شد. برای اینکه کشور را فارغ التحصیلان دانشگاهها اداره می کنند. چه علوم فنی و مهندسی، چه پزشکی و چه علوم انسانی.

  وی افزود: در رشته های غیر علوم انسانی به یک دلیل و در رشته های علوم انسانی به دو دلیل ما باید فارغ التحصیل متدین و مسلمان تربیت کنیم و اختیار کشور را به آنان بدهیم وگرنه انقلاب عقیم می ماند مثل انقلاب مشروطیت می شود و ما نمی خواهیم اینگونه شود. ما انقلاب را آغاز راه می دانیم. راهی که ممکن است صد سال طول بکشد تا به اهداف متعالی خود برسیم.

  • دانشگاه اسلامی باید در خدمت استقلال کشور قر ار گیرد.

  همچنین با اشاره به این مطلب که وقتی می گوییم دانشگاه اسلامی مقصودمان چیست و چه تصویری داریم از دانشگاه اسلامی بیان داشت: از جهات مختلف می شود به این موضوع پرداخت یک پاسخ مناسب که مورد قبول همه می تواند قرار بگیرد این است که دانشگاهی است که در خدمت استقلال کشور قرار دارد. اگر دانشگاه در خدمت استقلال کشور نباشد دانشگاه  اسلامی نیست.

  وی با یاد آوری انقلاب اسلامی ایران و خواسته های ملت  گفت: وقتی تظاهرات شروع شد در شهریور 57 اولین شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بود و اولین واژه «استقلال» بود. حالا باید دید مردم ما در گذشته چه دیده بودند که خواهان استقلال در پناه اسلام شده بودند.

  • اگر دانشگاه ما را از نظر علمی پیش نبرد، از نظر صنعتی، اقتصادی عقب افتاده باشیم از نظر سیاسی تیغ ما کند می شود

  دکتر حداد عادل برای رسیدن به این مهم  گفت: دانشگاه بیاد کمک کند به پیشبرد علم و صنعت در کشور. اگر دانشگاه ما را از نظر علمی پیش نبرد، از نظر صنعتی، اقتصادی عقب افتاده باشیم از نظر سیاسی تیغ ما کند می شود. دست نیاز به سوی بیگانه که خیلی مواقع دشمن هم است دراز کنیم چون مشکلات اقتصادی داریم.

  تأکید کرد: روحیه پژوهش و ابتکار باید باشد و تولید علم بکنیم. جنبش نرم افزاری باید شکل بگیرد تا نیازمان روز به روز کمتر شود.

  دکتر حداد عادل؛ ابراز نمود: اول انقلاب کسانی که در ایران بیمار می شدند خیلی ها ناچار بودند به خارج کشور بروند در آن سالهای سخت جنگ که مشکل ارزی داشتیم و دلار کم بود؛ کار گروهی در وزارت بهداشت بوجود آمده بود و تشخیص می دادند بیمار به کشورهای خارجی برود.  به آمار درخواست این بیماران برای اعزام به خارج مراجعه کنید و بررسی کنید در حال حاضر کسانی که مراجعه کننده به خارج کشور هستند چند درصدند و سی سال پیش چند نفر بوده اند. این مقایسه نشان می دهد اگر دانشگاه به استقلال کشورش توجه کند چه اثری خواهد داشت.

  امروز شاهد آن هستیم که پیشرفتهای پزشکی به حدی در داخل کشور رسیده است که از خارج به ایران می آیند. جراحی قلب باز در ایران عادی شده، من خود شاهد بودم که در امریکای لاتین کسی خواهش کرده بود چون در ایران این جراحی ارزان تر و بهتر انجام می شود به ایران بیاید و این تنها نمونه ای از دانشگاه اسلامی است.

  با اشاره به بخش صنعتی گفت: چرا باید خارجی چیزی اختراع کند و ما بخریم. چرا ما اختراع نکنیم که آنها بخرند. باید جرأت پیدا کنیم این همان درسی است که امام به ما داده است باید روحیه را از امام بگیریم. اعتماد به نفس داشته باشیم ودر ایران دارویی تولید کنیم که دنیا آن را از ما بخرد. نه اینکه دلمان خوش باشد اولین کسی هستیم که این دستگاه را وارد کردیم یا هنر بالاتر اینکه با آن می توانیم کار کنیم و بالاتر اینکه آن را تعمیر کنیم . باید در مهندسی، در علوم در پزشکی مولد باشیم.

  • دانشگاه اسلامی جای دانش است و این انتظار اصلی امام و رهبری است.

  دانشگاه اسلامی جای دانش است، تولید دانش در آن باید باشد، این انتظار اصلی امام و رهبری است. شهدا رفتند حتی برخی اسمی از خود بجا نگذاشتند، گمنام رفتند و در بند نام نماندند که ما با آسودگی در کلاس و آزمایشگاه تولید دانش کنیم. تا عقب افتادگی ها جبران شود.

   

  مطالب مرتبط :

  پیام تشکر دکتر محمّد فرهادی وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری خطاب به دانشگاهیان کشور

  بسم الله الرحمن الرحیم استادان فرهیخته دانشجویان عزیز و همکاران گرامی خداوند بزرگ و بخشنده بخشایشگر را صمیمانه و خاضعانه سپاس می‌گوییم که به مدد دستاوردهای شکوهمند نظام جمهوری اسلامی و حاکمیت مردم سالاری دینی در کشور، هر روز شاهد خلق صحنه‌های بسیار مهم و اساسی فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در ایران عزیزمان هستیم. میدان حضور و خلق حماسه بی‌نظیر دوازدهمین دوره انتخاب ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات اعضای شوراهای شهر و روستا یکی ... مطلب کامل

  مراسم گلباران و عطر افشانی مزارشهدای گمنام دانشگاه در سالروز آزادسازی خرمشهر برگزار شد

  حجه الاسلام احمدی  معاون نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه در این مراسم ضمن تبریک بزرگداشت سوم خرداد، آزادسازی خرمشهر، بیان داشت: بازپس گیری خرمشهر نقطه عطفی در تاریخ جنگ تحمیلی برای ایران اسلامی محسوب می گردید.این اتفاق قدرت سیاسی ما را هم بالا برد. از آنچه از فرمایشات و وصیت نامه های شهدا برداشت می گردد این است که حافظ خون شهدا باشیم و در مسیر آنها حرکت کنیم. در ... مطلب کامل

  اولین مراسم گرامیداشت روز بین الملل در دانشگاه برگزار شد

  دکتر سید ابوالحسن نائینی رئیس دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) در مراسم گرامی‌داشت روز بین‌الملل که با حضور تعدادی از رایزنان و فعالان سفارت‌خانه‌ها، مسئولان استانی و دانشجویان غیرایرانی در تالار اجتماعات دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: امروز 8 هزار و ۵۰۰ دانشجو در حال تحصیل در مقاطع مختلف کارشناسی، ارشد و دکتری دانشگاه بین المللی امام خمینی هستند. وی افزود: تعداد هزار و ۲۵۰ نفر از ... مطلب کامل

  از روابط عمومی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) به عنوان روابط عمومی برترتجلیل شد

  به گزارش روابط عمومی استانداری قزوین،‌ در مراسمی به مناسبت گرامیداشت هفته ارتباطات و روابط عمومی با حضور همتی استاندار قزوین ، 30 نفر از مدیران روابط عمومی دستگاه های اجرایی استان قزوین تجلیل شدند که از آقای ساوه، مدیر روابط عمومی دانشگاه و خانم مهدسه سادات قافله باشی، همکار روابط عمومی و منتخب پنجمین دوره شورای اسلامی شهر قزوین تقدیر به عمل آمد. گفتنی است 135 مسئول روابط عمومی در ... مطلب کامل

  اطلاعیه دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) در خصوص مرحله ارزیابی تخصصی (مصاحبه) آزمون نیمه متمرکز دکتری سال 1396

  داوطلبان حاضر در جلسه آزمون که برای آنها کارنامه مرحله اول (سنجش علمی) توسط سازمان سنجش آموزش کشور صادر شده است و در این مرحله حد نصاب این دانشگاه را کسب کرده اند، می توانند از تاریخ 1396/03/3 تا 1396/03/10 با مراجعه به سایت دانشگاه به نشانی www.ikiu.ac.ir  نسبت مطالعه اطلاعیه و ثبت نام برای ارزیابی تخصصی (مصاحبه)  اقدام نمایند. برنامه زمانی ارزیابی تخصصی: جدول شماره (1): کد رشته محل های ... مطلب کامل

  دیدار رییس دانشگاه با خانواده یکی از همکاران شاهد و ایثارگر به مناسبت سالروز آزاد سازی خرمشهر

  به گزارش واحد فرهنگی اداره شاهد و ایثارگر، دکتر سید ابوالحسن نائینی، رییس دانشگاه به همراه دکتر زندیه، مشاور رئیس در امور ایثارگران؛ دکتر بیات، معاون امور بین الملل دانشگاه؛ دکتر زینب داودی، مدیر کل اداره شاهد و ایثارگر دانشگاه؛ مهندس سنماری، معاون عمرانی دانشگاه؛ کاظم زاده، مدیر حراست دانشگاه؛ حمید ساوه، مدیر دفتر ریاست و روابط عمومی دانشگاه؛ لنکرانی، معاون فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین و ... مطلب کامل

  مروری بر شاخص های رشد دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) در دولت تدبیر و امید

  دانشگاه بین المللی امام خمینی رحمت الله علیه در سایه ی اراده و تلاش خالصانه مسئولان همواره می کوشد ضمن کمک به گسترش تحصیلات آموزش عالی در ایران، به تربیت متخصصان متعهد برای خودکفایی علمی و فرهنگی کشورهای اسلامی و جهان پرعظمت اسلام بپردازد؛ برای جامعه دانشگاهی کشور مایه افتخار است که در طول دوره ریاست جمهوری  جناب آقای دکتر روحانی شاهد دمیدن روح امید، خودباوری و نشاط در ... مطلب کامل

  ساخت هواپیمای بدون سرنشین توسط دانشجویان دانشگاه

  به مناسبت ولادت حضرت قائم (عج) تیم دانشجویی هواپیما (سَرَد 3) مرکزرشد و کارآفرینی دانشگاه  با حمایت­های ریاست دانشگاه فاز اول ساخت هواپیمای بدون سرنشین و دارای مأموریت را به پایان رسانده و به پرواز در آورد. اعضای تیم دانشجویی هوا فضا (سَرَد) 10 نفر از دانشجویان ورودی 95 و 94 رشته مکانیک می باشند که در طول دو ماه گام اول پروژه عملیات ساخت هواپیمای بدون سرنشین را به اتمام ... مطلب کامل

  مراسم گرامیداشت روز معلم در دانشگاه برگزار شد

  حجت الاسلام محمد سروش محلاتی ،استاد حوزه و دانشگاه با گرامیداشت یاد و خاطره شهید استاد مطهری گفت: حق این شهید برجسته انقلاب اسلامی آنگونه که باید و شایسته، ادا نشده و باید این نقیصه را جبران کنیم. وی افزود: آنچه امروز از این استاد بزرگ مطرح می شود شاید بعد فلسفی و قرآنی اندیشه های وی است اما حضور اندیشه سیاسی وی در جامعه ما کم رنگ است. استاد حوزه و ... مطلب کامل

  به مناسبت روز جانباز مراسم تقدیر از جانبازان دانشگاه برگزار شد

  به گزارش خبرنگار واحد فرهنگی اداره شاهد و ایثارگر، این برنامه با حضور مسئولان و جانبازان گرانقدر دانشگاه روز دوشنبه 11 اردیبهشت ماه همزمان با چهارم شعبان سالروز ولادت حضرت اباالفضل (ع) برگزار شد. در ابتدای مراسم دکتر زینب داودی مدیر کل اداره شاهد و ایثارگر دانشگاه  ضمن تبریک اعیاد شعبانیه به مدعوین و حضار خیر مقدم گفت. دکتر نایینی رییس دانشگاه نیز در سخنانی حلول شعبان المعظم و میلاد امام ... مطلب کامل

  تمام حقوق مادی و معنوی این وبگاه متعلق به دانشگاه بین المللی امام خمینی می باشد.
  برداشت و باز نشر مطالب با ذکر منبع و درج لینک مطلب بلامانع است.

  دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)

  مدیریت روابط عمومی

  تلفن : 33780021 - 028 دورنگار : 33780044 - 028

  Imam Khomeini International University - IKIU

  تمام حقوق این سایت برای © 2017 پایگاه خبری دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره). محفوظ است.