امروز: چهارشنبه, ۶ بهمن ۱۴۰۰ / قبل از ظهر / | برابر با: الأربعاء 23 جماد ثاني 1443 | 2022-01-26
کد خبر: 29123 |
تاریخ انتشار : 27 آذر 1398 - 0:00 | ارسال توسط :
2284 بازدید
۰
14
ارسال به دوستان
پ

دومین یلدای کارآفرینی قزوین سه شنبه شب ۲۶ آذرماه با همکاری سازمان صمت و اتاق بازرگانی استان با حضور رضا نقی پور اصل رئیس هیئت مدیره صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته کشور، جمالی پور استاندار، ابوالحسن نائینی رئیس دانشگاه بین المللی امام خمینی، مصطفی مافی رئیس پارک علم و فنآوری استان، عیسی […]

دومین یلدای کارآفرینی قزوین سه شنبه شب ۲۶ آذرماه با همکاری سازمان صمت و اتاق بازرگانی استان با حضور رضا نقی پور اصل رئیس هیئت مدیره صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته کشور، جمالی پور استاندار، ابوالحسن نائینی رئیس دانشگاه بین المللی امام خمینی، مصطفی مافی رئیس پارک علم و فنآوری استان، عیسی قربانی سرپرست معاونت اقتصادی استانداری، پیمان نامدار رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان، سعید نبیل رئیس سازمان صمت استان، حمیدرضا خانپور مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین، مهدی بخشنده رئیس اتاق بازرگانی قزوین، صارمی مدیرکل استاندارد، جمعی از صنعتگران، کارآفرینان و استارت آپ ها در محل سالن اجتماعات دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین برگزار شد.

یلدای کارآفرینی با هدف ایجاد گفتمان کارآفرینی میان نخبگان و سازمانهای مرتبط پیرامون دغدغه ها، همکاری ها، چالش ها و امیدهای کارآفرینی با مشارکت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با حضور کارآفرینان، نوآوران و نوآفرینان و علاقمندان را برگزار شد.

هدایت الله جمالی پور در  گردهمایی کارآفرینان قزوین که با عنوان دومین یلدای کارآفرینی برگزار شد،بیان داشت: ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی به توسعه شگرفی در آموزش عالی دست پیدا کرد و امروز ظرفیت های علمی کشور در منطقه خاورمیانه زبانزد و در بسیاری امور علمی و پژوهشی سرآمد هستیم.

وی با بیان اینکه از رویش کارآفرینان جوان باید بسیار خوشحال باشیم، خاطرنشان کرد: توسعه علمی در جامعه در گرو استفاده از ظرفیت جوانان و نخبگان است.

جمالی پور ادامه داد: باید مفتخر باشیم که در توسعه علمی با وجود همه کارشکنی های دشمنان همپای کشورهای توسعه یافته پیش رفته ایم و جوانان ایرانی چه در داخل و چه بیرون از کشور جزو مطرح ترین دانشمندان دنیا هستند.

وی با بیان اینکه جامعه علمی باید بتواند با بخش صنعتی ارتباط برقرار کند تا هر ۲ در خدمت هم باشند، افزود: مراکز فناوری مهم‌ترین ظرفیت تبدیل ایده به ثروت هستند.

استاندار قزوین تصریح کرد: در کشور ما به همت مراکز علمی قدم های زیادی در توسعه حوزه کسب و کارهای نو و خلاقانه و مراکز دانش بنیان برداشته شده و با ایجاد پارک های علم و فناوری گام های خوبی در خلق علم و دانش برداشته ایم که باید با قوت بیشتری این روند را ادامه داد.

جمالی پور با بیان اینکه باید خودباوری را تقویت کنیم، تصریح کرد: باید خود را باور کنیم و اگر به خود باوری برسیم در این صورت موفقیت ما دوچندان خواهد شد.

وی با اشاره به تحریم های ظلمانه دشمنان افزود: با وجود تحریم ها امروز در برخی صنایع قدم های بزرگی برداشته و توانسته ایم در خلق برخی فناوری ها پیشگام باشیم.

استاندار قزوین با اشاره به امکان همکاری و تبادل علمی بین ایران و دیگر کشورها، افزود: کشورها در سایه تعامل به بلوغ و رفاه عمومی می رسند و ما کشوری هستیم که هیچ گاه حمله کننده نبوده و همیشه صلح طلب و مردمانی سخت کوش بوده ایم.

جمالی پور با بیان اینکه کارآفرینان جوان امید کشور برای توسعه هستند،افزود: با وجود جوانان خلاق و نوآور در حوزه توسعه صنعتی افق روشنی پیش روی ماست.

رییس سازمان صنعت،معدن و تجارت قزوین نیز در این مراسم گفت: یلدای کارآفرینی فرصت مناسبی برای برقراری ارتباط بین صنعت و دانشگاه است تا کارهای تحقیقی و پژوهشی در حوزه صنایع بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.
سعید نبیل افزود: ارتباط صنعت و دانشگاه می تواند ضمن گره گشایی از مشکلات بخش تولید به رونق اقتصادی و اشتغال کمک موثری کند.
وی اظهار داشت: این همایش جرقه هایی از یک نوآوری را برای ما رقم می زد و به ما می گوید که باید برای پیشرفت در صنعت به کسب و کارهای نو و خلاقانه که با کمک جامعه دانشگاهی و محقق و کارآفرین ایجاد می شوند باید بیش از پیش توجه داشته باشیم.
نبیل ادامه داد: فعالان بخش صنعت با برگزاری چنین رویدادهایی با توانایی ها و نوآوری های علمی و بروز بیشتر آشنا می شوند.
وی با اشاره به استقبال چشمگیر از این همایش،اظهار داشت: اگر ظرفیت خوب دانشگاهی استان قزوین در کنار صنعت و معدن قرار بگیرد، در حوزه‌های نوآوری و کارآفرینی، ارزش افزوده بالایی ایجاد می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی استان قزوین، نیزدر این همایش با ارائه گزارشی از وضعیت تولید در واحدهای صنعتی استان اظهارداشت: امروزه با گذشت نیم قرن از شکل گیری صنعت در استان برخی واحدها دچار فرسودگی شده اند که با این روند قادر به رقابت در بازار جهانی نیستند.

وی بیان کرد: موانع تولید در بخش های بانکی و بیمه و مالیات در کنار سودهای غیرمتعارف تسهیلات در عرصه صنعت و بروکراسی موجب بروز مشکلات عدیده ای در این عرصه شده و فرماندهان جبهه اقتصادی را با چالش های جدی مواجه کرده است.

رئیس اتاق بازرگانی استان قزوین تصریح کرد: یکی از راههای کارآمدی و کاهش هزینه های تولید استفاده از دانش نوین و صنایع های تک است و باید در استفاده از ایده های نوین فعالتر عمل کنیم.

بخشنده یادآورشد: شکل گیری شرکت های دانش بنیان با حضور جوانانی نخبه و مبتکر می تواند به حل مشکلات صنعت کمک کند به شرط آن که این شرکت ها را جدی بگیریم و زمینه ارتباط بیشتر صنعت و دانشگاه را مهیا کنیم.

وی به جایگاه صنعتی استان اشاره کرد و اظهارداشت: علیرغم این که قطب صنعت کشور هستیم اما به دلیل موانع مختلف هنوز نتوانسته ایم نقش بیشتری در اقتصاد و تولید و اشتغال کشور ایفا کنیم که به نظر می رسد در استفاده از ایده های نوین باید جدی تر باشیم.

بخشنده در خصوص عقب ماندن از قافله جهانی در عرصه تولید هم گفت: امروز قدم به عرصه ای گذاشته ایم که زمان بسیار مهم و تعیین کننده است و نمی توانیم بیش از این فرصت را از دست بدهیم بلکه باید به سرعت تحقیقات را جدی بگیریم تا از قطار توسعه یافتگی عقب نمانیم.

صادرکننده برتر کشور افزود: امروز نقطه عطفی برای ما ایجاد شده که ما هم بیاموزیم و از فرصت و زمان و ابزارهای نوین و ایده های جدید برای توسعه صنعت استفاده کنیم.

وی گفت: باید در حوزه استفاده از اپلیکیشن ها و کارآفرینی نوین رویکرد ما تغییر کند و بسرعت عقب ماندگی ها را جبران کنیم و قبل از این که از قطار توسعه یافتگی عقب بیفتیم از روش های نوین در تولید بهره بگیریم.

بخشنده اضافه کرد: متاسفانه سیستم دولتی دچار روزمرگی است و هنوز نتوانسته خود را به روز کند و از فرصت ها بخوبی استفاده نکرده است و به نظر می رسد باید از جلسات متعدد بیهوده ای که به بهانه حل مشکلات تولید در دستگاههای دولتی تشکیل می شود صرفنظر کرده و وارد حوزه کارآفرینی های نوین شویم و وقت خود و تولیدکننده را اینگونه هدر ندهیم.

وی برگزاری همایش یلدای کارآفرینی را حرکتی ارزشمند در استفاده از رویکردهای نوین دانست و گفت: ما بشدت حامی چنین برنامه هایی هستیم و امیدواریم این برنامه ها بیشتر شود و یاد بگیریم چگونه مدیریت زمان داشته باشیم و از فرصتها بیشتر و بهتر استفاده کنیم.

رضا نقی پور ،رئیس هیئت مدیره صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته در این همایش اظهارداشت: در راستای تسهیل در امور صنعتگران، تولیدکنندگان و کارآفرینان نسبت به راه اندازی چهارمین دفتر صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته در قزوین اقدام کرده ایم.

وی بیان کرد: در حال حاضر صیانت از صنایع نوین و دانش بنیان نظیر صنایع نانو، میکرو الکترونیک، انرژی های نو، اتوماسیون، های تک و پیشرفته از سیاست های ما در صندوق است که این کار تنها بخشی از خدمات صندوق است.

نقی پور تصریح کرد: صدور ضمانت نامه برای صنایع و طرح های ریسک پذیر، ارائه خدمات کارشناسی و سرمایه گذاری ریسک پذیر، کمک به تجاری سازی دانش انباشته شده و ترویج آن در صنعت، در داخل و خارج از کشور از برنامه های این صندوق است.

وی گفت: امروز در استان قزوین یک تفاهم نامه شش جانبه امضا خواهد شد که این کار در راستای تحقق اهداف مقرر در صند چشم انداز، سیاست های کلی علم و فناوری، رونق تولید، تقویت اقتصاد دانش بنیان، توسعه شنایع پیشرفته و خدمات مبتنی بر علوم وفنآوری های جدید خواهد بود و ما از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته نیز حمایت جدی خواهیم کرد.

نقی پور اضافه کرد: افتتاح دفتر نمایندگی صندوق در استانها زمینه تسهیل در خدمت رسانی به تولیدکنندگان و جلوگیری از حضور آنها در مرکز و کاهش هزینه ها را فراهم کرده و زمینه تسهیل در دریافت تسهیلات و خدمت رسانی را مهیا می کند.

رئیس هیئت مدیره صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته اظهار آمادگی کرد حمایت لازم را از استارت آپ ها برای توسعه فعالیت های دانش بنیان انجام دهد.

کامران باقری استاد دانشگاه در این همایش اظهارداشت: برخی کارشناسان اعتقاد دارند صنعت ما تحول گرا و نو آور نیست به همین دلیل از قافله عقب مانده است.

وی بیان کرد: یک برند قدیمی به نام عالی نسب که چراغ والور تولید می کرد چون به روز نشد و اعتقادی به تکنولوژی نداشت از دایره رقابت حذف شد و امروز نسل جوان آن را نمی شناسد و نمونه آن مانند کارخانه های ارج و آزمایش نیز به چنین سرنوشتی دچار شد.

باقری تصریح کرد: در کشور سابقه ساخت صنایع شاخصی را داشتیم مانند فرش اما چون توجه ما به صنعت نفت بود به واردات روی آوردیم به طوری که صادرات ما بیشتر نفت بوده و در بخش واردات همه چیز با شیب تند بوده و ما از بیل و کلنگ تا اره و زنجیر هم وارد کشور کرده ایم.

وی اظهارداشت: در سال ۲۰۱۶ در شرایطی که ایران ۴۰ میلیارد دلار صادرات داشته یک کشور مانند سنگاپور که وسعت بسیار کمی دارد بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار صادرات داشته که نشان می دهد فرهنگ نفتی تبعات منفی در صنعت داشته است.

متخصص حوزه نوآوری یادآورشد: برند علاالدین ۳۰ سال و پیکان ۴۰ سال عمر داشت و در آن زمان ‌کسانی که خط تولید می آوردند قهرمان تولید بودند اما هر صنعت عمر کوتاهی دارد و اگر بخواهد بماند نیازمند نوآوری است.

باقری افزود: بسیاری از شرکت های ما زیرساخت لازم را در بخش نوآوری ندارند و درصد زیادی از بنگاههای اقتصادی در مواجهه با دانش روز زمین خورده اند.

وی گفت: نوآوری تغییراتی است که ایجاد ارزش می کند و همه شرکتها می توانند نوآور باشند و همه باید نوآوری کنند.

باقری تصریح کرد: سارمانها باید از ایده نیروهای خود استفاده کنند اما به ایده دیگران هم اهمیت دهند زیرا نوآوری یک فرآیند پرهزینه و زمان بر است.

وی استفاده از منطق ایده باز را مهم دانست و در خصوص نکات کاربردی در این بخش اظهارداشت: نوآوری باز برای بنگاه نوآور است، رابطه مستحکمی با مدل کسب و کار شرکت ها دارد و محدود به صنایع پیشرفته یا نوآوری محصول نیست.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: شیوه و عمق باز عمل کردن در نوآوری نیاز به طراحی دارد و در هر سازمان و شرکت شکل خاص خود را دارد و دارای ابعاد فرهنگی بسیار مهمی است.

وی تصریح کرد: نوآوری باز نظام انگیزشی متفاوتی را می طلبد و بدون تسلط با مدیریت مالکیت فکری موفق نمی شود و با نگاه کوتاه مدت هم سازگاری ندارد و از جنس هم آفرینی است.

باقری اظهارداشت: اعتماد، اعتبار و سرمایه نمادین از مهمترین الزامات موفقیت در کار است اما به نظر می رسد قوانین برای کار روتین و یکنواخت تدوین شده لذا نمی توان افراد نوآور را بخوبی جذب کرد.

در ادامه تفاهم نامه همکاری بین شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته با استانداری قزوین، سازمان صمت و مراکز علمی و دانشگاهی و پارک علم و فناوری استان امضا شد.

 

 

 

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسطپایگاه خبری دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!