امروز: چهارشنبه, ۶ بهمن ۱۴۰۰ / بعد از ظهر / | برابر با: الأربعاء 23 جماد ثاني 1443 | 2022-01-26
کد خبر: 33518 |
تاریخ انتشار : 16 آذر 1400 - 0:00 | ارسال توسط :
537 بازدید
۰
1
ارسال به دوستان
پ

به مناسبت روز دانشجو نشست خبری با حضور رئیس دانشگاه و اصحاب رسانه روز دوشنبه ۱۵ آذر ماه در تالار اجلاس بوستان دانشگاه برگزار شد. دکتر سید بوالحسن نائینی با تشریح مهمترین اقدامات انجام شده در ۸ سال اخیر در دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) اظهار داشت: ۱۶ آذر ماه با دانشجو شور و […]

به مناسبت روز دانشجو نشست خبری با حضور رئیس دانشگاه و اصحاب رسانه روز دوشنبه ۱۵ آذر ماه در تالار اجلاس بوستان دانشگاه برگزار شد.

دکتر سید بوالحسن نائینی با تشریح مهمترین اقدامات انجام شده در ۸ سال اخیر در دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) اظهار داشت: ۱۶ آذر ماه با دانشجو شور و پویایی پیدا می کند و امیدواریم با از بین رفتن بیماری منحوس کرونا این شور و نشاط دوباره به محیط دانشگاهها برگردد و شاهد جنب و جوش دانشجویی در کشور و استان باشیم.

وی تصریح کرد: فعالیت های تشکل ها و کانون های  دانشجویی در دوران قبل از کرونا کاملا چشمگیر و قابل توجه بود و البته این فعالیت ها به شکل مجازی و در بستر مجازی برگزار می شود و  هیچ محدودیتی  طبق ضوابط برای فعالیت های تشکلها وجود ندارد و ما نیز از حرکت های دانشجویی استقبال می کنیم.هر چند  به دلیل بیماری کرونا فعالیت های سیاسی را کم رنگ کرده اما با برپایی کرسی های آزاد اندیشی و برگزاری برنامه های دانشجویی به مناسبت های مختلف برخی خلاء ها جبران شد تا روحیه مطالبه گری در دانشگاه کم نشود.

دکتر نائینی همچنین با تبریک هفته پژوهش گفت: توسعه پایدار برای هر کشوری در نیازمند پژوهش است و هر حرکت پایداری باید دانش بنیان باشد و این وظیفه به عهده پژوهشگران و دانشمندان است که باید در این حوزه فعال باشند.

وی با بیان اینکه امروز دانشگاه حرکت بسیار خوبی را در حوزه پژوهش‌های کاربردی و ارتباط با صنعت آغاز کرده اضافه کرد: راه اندازی و توسعه مرکز رشد و ایجاد شرکت‌های دانش بنیان گامی مهم برای توسعه پژوهش است.

رئیس دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) در خصوص کاهش تعداد دانشجویان خارجی این واحد دانشگاهی نیز یادآورشد: زمانی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) تنها دانشگاهی بود که همه دانشجویان خارجی را برای آموزش زبان فارسی آموزش می داد و  همه دانشجویان خارجی باید ابتدا در این دانشگاه تحصیل می‌کردند اما در سه  و چهار سال گذشته این ساختار تغییر کرده و دانشگاه‌های دیگر کشور نیز امکان جذب دانشجوی خارجی را دارند.

یکی از علل کاهش تعداد دانشجویان خارجی مشکلات ناشی از کرونا و تعطیلی دانشگاهها بود و در کنار آن تغییر سیاست های دانشگاههای دیگر در صدور مجوز برای پذیرش دانشجوی خارجی با شرایط ساده تر و بدون سخت گیری علمی به این چالش دامن زده است.

دکتر نائینی با بیان اینکه بیش از ۹ هزار نفر دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند، گفت: ۷۳ درصد دانشجویان در مقطع کارشناسی و بقیه دانشجویان نیز در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل می‌کنند و ما بدنبال رشد کمی و تعداد رشته ها و دانشجویان نیستیم بلکه کیفی سازی تحصیل و پذیرش دانشجوی ایرانی و خارجی را در اولویت قرار داده ایم به همین دلیل در جذب دانشجوی خارجی حتما شرط معدل برای انتخاب افراد باسواد و با دانش در اولویت است.وی افزود از کشورهای عراق، سوریه، لبنان، افغانستان و چین دانشجویانی داریم که به سمت کیفی شدن در همه ابعاد حرکت خواهیم کرد.

وی در خصوص همکاری با دانشگاههای دیگر کشورهای جهان نیز اظهارداشت: در حال حاضر تفاهم نامه هایی با دانشگاههای لهستان و چین امضا شده که برای تبادل دانشجو و استاد و ایجاد فرصت های مطالعاتی اقداماتی صورت گرفته است.

رئیس دانشگاه افزود:با چهار مجمع علمی اتحادیه دانشجویان جهان اسلام، اتحادیه دانشجویان جهان، اتحادیه دانشجویان حاشیه دریای خزر و اتحادیه دانشجویان جاده ابریشم ارتباط فعال داریم و برای جذب دانشجوی خارجی طرحی را آغاز کرده ایم تحت عنوان ۲۰۲۰ که هر سال به ۲ تا ۶ نفر از دانشجویان خارجی که شرایط دانشگاه را داشته باشند بورسیه تحصیلی اعطا می شود تا پس از تحصیل بتوانند همانند سفیران جمهوری اسلامی در ترویج فرهنگ ایران اسلامی موثر باشند.

رئیس دانشگاه بین المللی امام خمینی در خصوص راه اندازی رشته های جدید در دانشگاه بیان داشت: به دنبال ایجاد رشته های جدید و کاربردی در دانشگاه هستیم که بزودی رشته کارشناسی خوشنویسی در این دانشگاه راه اندازی خواهد شد که این کار می تواند به تربیت جوانان خوشنویس در پایتخت خوشنویسی کشور موثر باشد. همچنین مجوز ایجاد رشته شتابگر ملی در مقطع کارشناسی ارشد صادر شده و از مهرماه سال آینده در هر دوره ۱۰ تا ۱۲ دانشجو پذیرفته  خواهد شد که بستر خوبی برای تامین نیروی متخصص پس از راه اندازی طرح ملی چشمه نور در استان خواهد بود. پذیرش دانشجو در رشته آینده پژوهی برای اولین بار در این دانشگاه  صورت گرفته است.

رئیس دانشگاه بین المللی امام خمینی در خصوص مهمترین پروژه های عمرانی دانشگاه نیز گفت: پروژه دانشکده علوم و تحقیقات اسلامی با ۵ هزار متر مربع زیربنا، طرح توسعه دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه، خوابگاه دختران در مجتمع خوابگاهی با ۳۶۰۰ متر مربع، طرح توسعه سالن ورزشی کشتی با ۸۰۰ متر مربع، تکمیل سالن چند منظوره ورزشی شامل استخر و سالن ژیمناستیک در ۳ هزار مترمربع، درمانگاه جدید دانشگاه در ۳۵۰ متر مربع، از طرح های مهم عمرانی است که در صورت تامین اعتبار تکمیل شده و در اختیار دانشجویان قرار خواهد گرفت.

دکتر نائینی با اشاره به مشکل بودجه دانشگاه بیان داشت: بودجه دانشگاه بر اساس تعداد دانشجو ارائه می‌شود که با آن مخالف هستیم و صحیح نیست، تصریح کرد: این در حالی است که همین سرانه‌ای که امروز بر اساس دانشجو تخصیص می‌یابد نیز اصلاً کافی نیست.

همچنین در این نشست که در تالار اجتماعات تازه تاسیس دانشگاه با عنوان بوستان برگزار شد در خصوص این پروژه توضیحاتی ارائه شد. گفتنی است تالار اجتماعات بوستان که به سیستم های صوتی و تصویری مدرن مجهز شده با ۴۰۰ متر زیربنا با ۳۰ میلیارد ریال هزینه در مدت یک سال ساخته شده است دارای سالن جلسات مشورتی، سالن میزگرد با ظرفیت ۳۴ نفر، سالن اجتماعات با ظرفیت ۱۲۵ نفر، اتاق فرمان، سیستم اینترنت  آنلاین، مونیتورینگ، سیستم ضبط صدا و تصویر جلسات، فضای پذیرایی و لابی است.همچنین از سایت به روزرسانی شده دانشگاه بین المللی امام خمینی رونمایی شد.این سایت که به صورت دو زبانه طراحی شده قابلیت افزایش به زبان های دیگر بین المللی را دارد و با امکانات جدید دسترسی به اطلاعات همه  دانشکده ها، دفترچه تلفن، اطلاع از خبرهای مرتبط با دانشگاه، تماس با مخاطب، دسترسی به اساتید دانشگاه، مدیریت یکپارچه همه بخش ها و قابلیت پاسخگویی به همه نیازهای اساتید و دانشجویان را ممکن می کند.

همچنین در پایان از زحمات آقای فرامرز محمد پور از کارکنان روابط عمومی دانشگاه که در آستانه بازنشستگی هستند تقدیر بعمل آمد.

 

لینک کوتاه خبر:
×
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسطپایگاه خبری دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) در وب سایت منتشر خواهد شد
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
 • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
 • نظرات و تجربیات شما

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  نظرتان را بیان کنید

  لطفاً معادله امنیتی را کامل کنید
  *

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.