امروز: یکشنبه, ۳ بهمن ۱۴۰۰ / قبل از ظهر / | برابر با: الأحد 20 جماد ثاني 1443 | 2022-01-23
کد خبر: 27652 |
تاریخ انتشار : 03 مهر 1398 - 0:00 | ارسال توسط :
1522 بازدید
۰
19
ارسال به دوستان
پ

همایش گرامیداشت هفته دفاع مقدس به همت کانون بسیج اساتید دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) و با همکاری سازمان بسیج اساتید استان قزوین روز گذشته سه شنبه دوم مهرماه در محل دانشگاه بین المللی امام (ره)  برگزار شد. در این همایش، نجاتی،مسئول بسیج اساتید استان قزوین ضمن عرض خیر مقدم به حضار در جلسه، اساتید […]

همایش گرامیداشت هفته دفاع مقدس به همت کانون بسیج اساتید دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) و با همکاری سازمان بسیج اساتید استان قزوین روز گذشته سه شنبه دوم مهرماه در محل دانشگاه بین المللی امام (ره)  برگزار شد.

در این همایش، نجاتی،مسئول بسیج اساتید استان قزوین ضمن عرض خیر مقدم به حضار در جلسه، اساتید بسیجی و مسئولین دانشگاه ها و گرامیداشت هفته دفاع مقدس اظهارداشت: جنگ تحمیلی هشت ساله رژیم بعث عراق بر جمهوری اسلامی ایران طولانی ترین و پر هزینه ترین جنگ منطقه غرب آسیا پس از جنگ جهانی دوم بوده است. تنها جنگی که در دوران جنگ سرد، هر دو ابر قدرت آن مقطع یعنی شوروی و آمریکا از کشور مهاجم حمایت می کردند. تنها جنگ طی دویست سال گذشته که نتوانستند قسمتی از سرزمین ایران را جدا کنند و یا اراده ی سیاسی خود را بر کشور تحمیل کنند. همه استحضار دارید که صدام در سال ۶۹ طی نامه ای به ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران تمامی بند های قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر را که در ابتدای جنگ تحمیلی پاره کرده بود مجددأ قبول کرد.

مسئول بسیج اساتید استان قزوین افزود موفقیت در جنگ  اتفاقی رقم نمیخورد مگر در اثر هدایت داهیانه ولایت فقیه و حضور مردم شجاع و معتقد که توکل بر پروردگار متعال و توسل به ائمه اطهار (ع) داشتند.

وی ادامه داد دفاع مقدس یک مسئله ی تاریخی نیست که فقط اثرات آنرا در کتاب ها جستجو کنیم. اگر بخواهیم انقلاب ادامه پیدا کند رمز تداوم آن جاری و ساری کردن دفاع مقدس در طول همه دوران های انقلاب است. باز تولید فرهنگ عاشورا، مدیریت جهادی و انقلابی، مقاومت و خیلی از داشته­های انقلاب اسلامی در دفاع مقدس تولید شده است. دشمن هم این موضوع را متوجه شده و میداند که برای از بین بردن انقلاب باید دفاع مقدس را وارونه جلوه دهد بنابراین با سلاح شبهه و ابزار رسانه وارد میدان شده است.

نجاتی گفت:در داخل هم جریان هایی که براساس تفکرات لیبرالیستی فعالیت می کنند که عمدتأ هم تفکراتی در تضاد با مبانی انقلاب و دفاع مقدس دارند به دنبال کم رنگ کردن یا تاریخی کردن آن هستند، در حالی که از این حقیقت غافلند که دفاع مقدس امروز وارد جبهه جهانی مقاومت شده است و امروز در جهان شاهد دو قطبی جدیدی هستیم یعنی جریان مقاومت به رهبری جمهوری اسلامی و نظام سلطه به سردمداری آمریکای جنایتکار. هم دشمن با سلاح شبهات در حال مقابله است و هم افراد وجریان غربگرا به دنبال کم رنگ کردن  آن است که نمونه های آنرا امروز در قالب حذف نام شهدا از کوچه ها و یا حذف مباحث مربوط به شهدا در کتابهای درسی دانش آموزان شاهد هستیم. این فرهنگ و تفکر دفاع مقدس که برگرفته از عاشورا است و جنبه جهانی یافته نیاز به ترویج و تبیین دارد.

وی ضمن تشکر از اقدام خوب بعضی از مسئولین دانشگاه ها در اهمیت دادن به درس اختیاری معارف دفاع مقدس در ادامه بیان داشت : بسیج اساتید استان از سال گذشته برای اینکه یک قدمی در این زمینه برداشته باشد با کمک جمعی از اساتید در دو هفته اول مهر ماه در ابتدای کلاس در حد ۵ الی ۱۰ دقیقه به تبیین معارف دفاع مقدس و یا پاسخ به شبهات پرداخته است. از جمع حاضر استدعا دارم که ایام هفته دفاع مقدس امسال مصادف شده با ماه محرم و صفر ازاین فرصت استفاده کنند در ۲ هفته اول مهر ماه در کلاس ها اشاره ای به رشادتهای رزمندگان، اخلاق .منش شهدا،  معارف دفاع مقدس و یا پاسخ به شبهات داشته باشند. برای اینکه کمکی به تهیه محتوا شده باشد یک مبحث چند صفحه ای با کمک اساتید درس دفاع مقدس آماده شده که به همراه یک جلد کتاب تقدیم حاضرین در پایان مراسم خواهد شد این کتاب یکی از پر فروش ترین کتاب های کشور است که بیش از ۱۳۹ بار چاپ شده است . مقام معظم رهبری طبق فرمایش خودشان وقتی مطالعه این کتاب را به اتمام رساندند دلشان نمی آمد آنرا از روی میز بردارند و در قفسه کتابخانه قرار دهند. می خواهم از عزیزان خواهش کنم که این گونه شهدا را حتی در حد یک خاطره در کلاس ها معرفی بفرمائید تا حداقل یک ذره ی کوچک از دینی که از آنها بر عهده ما هست را جبران کرده باشیم.

مسئول بسیج اساتید در پایان از همه کسانی  که در برگزاری مراسم همراهی داشتند  علی الخصوص مسئول محترم کانون بسیج اساتید دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) و همکارانشان، ریاست محترم دانشگاه و معاونین تقدیر و تشکر کردند .

در ادامه مهندس مهدی چمران سخنران همایش ضمن بیان خاطرات از شهید مصطفی چمران و ابتکار عمل این شهید وارسته در پیشبرد دفاع مقدس اعلام داشت در جنگ تحمیلی  علی رغم تمام کمبود ها و نارسایی سلاح وادوات جنگی ودست خالی بودن نیروی نظامی ما حتی ارتش زیرا تانک ها وادواتی که در زمان طاغوت انگلستان در مقابل میلیاردها دلار به ما فروخته بودند موتورهای ان خراب بود و کار  نمی کرد .همه با قدرت و اطمینان کامل می چنگیدند . ما از کمترین سلاح هم برخوردار نبودیم در جنگ از تفنگ های برنو که برای هر شلیک با ید گلن گدن  می کشیدیم استفاده می شد زیرا تعداد تفنگ های ژ۳ ما کافی نبود . مادر ان موقع حتی نمی توانستیم هواپیمای سوخو  و توپولف را بزنیم دکتر چمران به ما یاد داده بود تفنگ را روی مسلسل بگذاریم و۵۰ متر جلوتر بزنیم که بارسیدن هواپیما گلوله به ان اصابت کند . برخلاف عرف در تمام جنگ ها که ابتدا تانک روی خاکریز می رود سپس نفر ما ابتدا بسیجی ها مان  روی خاکریز می رفتند بعدا تانک  زیرا سلاح جنگی نداشتیم .

اما امروز  به لطف الهی قوی ترین پهباد ها را می سازیم و موشک زیر ابی و رادارهایی می سازیم که از قوی ترین رادارهای جهان است . شاید در بعضی سلاح ها دشمنان  از ما هم  بهتر داشته باشند اما تفکر , فلسفه ,  اعتقاد وایمان ما را ندارند .نیروی اعتقادی ما بر پایه شهادت طلبی و کار برای خداوند است . بازدارندگی برای ما مهم است در جهت  اعتقادات و لطف الهی , تعهد و تخصص ما رشد کرد.

عضو سابق شورای شهر تهران افزود : دانشگاه ها و جلوتر و بالاتر از همه اساتید بسیجی که با همان روحیه جبهه و جنگ و بدور از کاغذ بازی کار کنند اینان هم تعهد را دارند و هم تخصص را این شرایط نقطه قوت ما است که دیگران ندارند

وی ادامه داد: در تمام جبهه های اقتصادی  فرهنگی می توانیم با همین روش ها جلو برویم . دشمن در جنگ نظامی کوتاه امده است الان در جنگ رسانه ای و اقتصادی علیه ما می جنگد و می خواهد اول داخل را بهم بریزد و با سوء استفاده از اشتباهات داخلی و فشارهای خارجی حمله کند .در مسائل اقتصادی اساتید برجسته  ودر مسائل فرهنگی افکار توانمند داریم تامقاومت فعال کنیم مقاومت فعال مثل تیم فوتبال است که در عین دفاع و  مقاومت برای گل نخوردن گل هم می زند باید حرکت کنیم حتی جهش داشته باشیم اگر سرجای خود بایستیم و کار نکنیم عقب می مانیم ماباید جلو برویم برای جلو رفتن کار جهاد گونه انجام دهیم .

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسطپایگاه خبری دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!